كنكاشي در زمينه تعيين احتمالي زمان ظهور

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

چكيده

در منابع ديني، بشدت از تعيين زمان ظهور، به هر شکل آن (اعم از دقيق و تفصيلي يا حدودي و يا اجمالي)، نهي، و حتي به تکذيب افرادي که اقدام به چنين عملي نمايند، امر شده است.

محل بحث در اين تحقيق، قسم دوم، يعني نقد و بررسي «تعيين حدودي زمان ظهور» است که تمسک عمده مخالفان، روايات منع توقيت مي­باشد. ولي موافقان تعيين حدودي زمان ظهور، توقيت حدودي را، تخصصا از شمول روايات منع توقيت خارج مي‌دانند. مخالفان توقيت حدودي ظهور، با استناد به وجود اطلاق در عبارت توقيت در روايات از طريق بررسي معنا و مفهوم

چگونگي پيروزي امام زمان(عج)

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

چكيده
بي شك زندگي انفرادي و عدم تفاهم و تعادل، ملازم با جهل، عقب ماندگي و انحطاط است. در مقابل، تعادل و هم زيستي، زندگي اجتماعي، انسجام و اتحاد، پيشرفت و ترقيات علمي، صنعتي، اجتماعي و...را به همراه خواهد داشت.
از روزي كه بشر از انزواي خلوت خود، از ميان غارها، كنار سنگ‌ها و پاي درختان بيرون آمد و در كنار ساير انسان‌ها زيست؛ تفاهم، تعاون، تقسيم وظايف، انسجام، اتحاد و تشكلات اجتماعي سياسي پديد آمد و در زندگي فردي و اجتماعي او پيشرفت‌هايي حاصل شد و اين پيشرفت، در طول تاريخ ادامه يافت و بالاخره آگاهي،

بازخواني عوامل پيدايش مدعيان دروغين مهدويّت و گرايش مردم به آنان

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

چکيده

انديشه مهدويت، در راه رسيدن به مقصود، ممكن است در درياي پرتلاطم حوادث، با موانعي روبه رو شود. شرط رسيدن به ساحل نجات در درجه اول، تقويت نيروي محرك اين گفتمان و در درجه دوم، شناخت و رفع موانع احتمالي است.


((متمهدان)) و ((مدعيان دروغين))، مفهوم و انگاره‌اي هستند كه تأمل در آن‌ها، براي همگان پر جاذبه است. عده‌اي دوست دارند بدانند چرا در طول تاريخ، و در حوزة مهدويت، با چنين ادعاهايي رو‌به‌رو هستيم؟


با رخ‌نمايي اين‌گونه پرسش‌ها و پرسش‌هاي ديگر، موضوع مورد بحث، اهميت ويژه‌اي

نقدي بر نظريه هم گرايي ابن خلدون در تشكيل حكومت جهاني امام زمان(ع)

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

ابن خلدون معتقد است پيدايش و زوال دولت‏ها و حكومت‏ها در سطح منطقه‏اي و بومي، منوط به عصبيت (هم‏گرايي) افراد يك قبيله و عشيره در سطح كشوري يا جهاني، بسته به هم‏گرايي شهروندان هم نژاد است. نظريه ابن خلدون به ((‏العصبية)) مشهور است، وي براي اثبات پندار خويش، مستندات و رخدادهاي تاريخي را گواه مي‏آورد، از اين رو معتقد است:

((‏مهدي فاطمي اگر بخواهد حكومت جهاني تشكيل بدهد، به قوم و قبيله خود (قريش و هاشميان) نيازمند است، در حالي كه اثري از اين عشيره، بر جاي نمانده، تعصب و هم‏گرايي قومي وجود

ارتباط بداء با ظهور حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)


چكيده


بحث بدا يكي از مباحث مهم و پردامنه در ميان مباحث شيعه است. اين بحث با موضوعات فراواني از جمله ظهور حضرت مورد بررسي قرار گرفته است. برخي با بيان پيوند اين مقوله با برخي مباحث مربوط به ظهور بدا را در زمان و نشانه‌هاي ظهور قابل بررسي دانسته و بين آن دو ارتباط برقرار كرده‌اند.


به نظر مي‌رسد نه فقط بدا در بحث اصل ظهور، كه در زمان و نشانه‌ها نيز هيچ‌گونه جايگاه و ارتباطي ندارد.


اگرچه بررسي دقيق از نظر سند و محتوا مجال بيشتري را طلب مي‌كند، اما در يك بررسي عمومي

‌‌امام‌ مهدي (ع) و طول عمر ( پيشينه و دلا‌ئل )

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

تولّد امام مهدى(عليه السلام) در سحرگاه نيمه‏ى شعيان سال (256 ه.ق) مورد تأئيد همه دانشمندان شيعه و يسيارى از دانشمندان پيرو مكتي خلفاست اين نوشتار ضمن يررسى پيشينه‏ى اين موضوع از كتي علماى شيعه يه يررسى آيات، روايات پيامير(ص) و از منظر عقل و نگاه علوم تجريى يه اين مسئله پرداخته است.

طيق روايات، امام مهدى (عليه‏السّلام) كه در آخر الزمان ظهور خواهد كرد و جهان را پر از عدل و داد خواهد ساخت، فرزند امام حسن عسكرى (عليه‏السّلام) است كه در نيمه‏ى شعيان سال 256 ه. ق متولّد شده است.
اين

كتاب جديد و آيين جديد

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

چكيده
درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف و ظهور آن حضرت، مسائل و سوال‌هاي مختلفي مطرح است، كه ارزيابي و تحليل آن ها، شخصيت نحوه قيام و تشكيل حكومت عدل جهاني آن بزرگوار را جلوه بيشتري مي‌بخشد.


از جمله سوال‌ها اين است كه ـ كه آيا آن حضرت، هنگام ظهور خويش، ((كتاب جديد)) و ((آيين جديد)) مي‌آورد؟ خوشبختانه، اين موضوع، در احاديث مطرح است و به كمك ساير احاديث، معنا و مفهوم و ابعاد آن نيز بيان شده است كه در اين مقال، به بررسي آن مي‌پردازيم.

 


((كتاب جديد)) و ((امر

بررسي افسانه‏ ي ‏جزيره‏ ي خضراء (1)

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

تاريخ جهان اسلام و عقايد و افكاري كه در بستر آن ظهور و بروز كرده، اقيانوسي متلاطم و بي‏كران و عرصه‏اي بسيار گسترده است. حركت در امواج متلاطم و بعضاً ظلماني اين اقيانوس، نيازمند وسيله‏اي مطمئن و راهنمايي درياديده است. در غير اين صورت، در شب تاريك دريا و امواج سهمگين آن، نمي‏توان راهي به ساحل نجات يافت.

عقايد، اخبار و احاديثي كه در بستر اين فرهنگ نيازمند بررسي و نقد هستند، كم نيستند. فقهاي اسلام از عصر غيبت تاكنون سعي بر حراست اخبار و احاديث از نفوذ خطاها، تحريف‏ها و انحرافات داشته‏اند

برهان عصمت بر امامت امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

چکيده

به اعتقاد شعيه اماميه پس از امام حسن عسكري عليه السلام يگانه فرزند آن حضرت يعني حجت بن الحسن المهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف امام است. آنان براي اثبات اين عقيده دلايل عقلي و نقلي متعددي آورده‌اند. يكي از دلايل عقلي آنان بر وجود و امامت امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف برهان عصمت است. اين مقاله از سه مقدمه تشكيل شده است:

1. ضرورت وجود امام معصوم در هر زمان؛

2. منحصر بودن حق در باب امامت در امت اسلامي؛

3. عدم وجود معصوم غير از حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه

طول عمر امام زمان علیه السلام

(مدت زمان لازم جهت مطالعه: 1 دقیقه)

 

طول عمر امام زمان علیه السلام

زینب موسوی

 

چکیده:

      مسئله طول عمر امام زمان علیه السلام از مسائلی است که از دیرباز مورد نزاع میان برخی از متفکران اهل سنت و علمای شیعه بوده است. نتایج به دست آمده در این تحقیق عبارتند از: 1. بنابر آیات نورانی قرآن کریم،‌ برخورداری از عمری طولانی امری ممکن بوده و حضرت نوح علیه السلام و نیز اصحاب کهف از کسانی هستند که دارای عمری طولانی بوده اند؛ 2. بر اساس روایات شیعه و سنی افرادی همچون حضرت خضر علیه السلام نیز عمری طولانی داشته است؛ 3. قوانین زیستی و